Keď márne čakáme na bábätko a čo môžeme urobiť pre zdravú prostatu?

Keď márne čakáme na bábätko a čo môžeme urobiť pre zdravú prostatu

Mnoho mladých manželských párov netrpezlivo čaká na požehnanie zväzku dieťatkom. Často márne. V zúfalstve navštevujú ordinácie rôznych lekárov, často strácajúc nádej na počatie potomka. Pričom vo veľkej väčšine prípadov spôsobujú neplodnosť chronické gynekologické zápaly. Žiaľ, tieto zápaly nemožno natrvalo vyliečiť antibiotikami. V súvislosti s danou problematikou sme sa porozprávali s Dr. Gyulom Vargom, ktorý viac než štyridsať rokov pôsobil v pozícii primára detského oddelenia nemocnice v Kazincbarcike a zároveň spolupracovníka pána profesora Újhelyiho, tvorcu očkovacej látky, laktobacila. Pán Varga prevzal štafetu po profesorovi a v rokoch 1995-2013 riadil výrobu vakcíny laktobacila napomáhajúcemu porodiť deti mnohým ženám, ktoré už stratili nádej. Momentálne nie je dostupná, i keď je po nej stále veľký dopyt.

Pán doktor, priblížme si udalosti, ktoré v dávnej minulosti predchádzali objavu. Príbeh sa začína pri osobe Károlya Újhelyiho, profesora, ktorého lekárska veda aj verejnosť označuje za otca vakcinácie.

Profesor Újhelyi sa v roku 1937 zapojil do výroby očkovacej látky proti záškrtu. Vďaka nemu sa v Maďarsku v roku 1938 vytvorilo také množstvo tejto vakcíny, že sa stala dostupnou širokej verejnosti. Tento počin mal obrovský význam, veď v 30-tych rokoch 20. storočia bolo registrovaných veľa obetí, ktoré diftérii podľahli. Svoje výskumy realizoval v štátnom zdravotnom ústave a jeho práca bola natoľko úspešná, že ho poverili výrobou očkovacej látky proti týfusu.

Úspechom v praxi bola záchrana nesmierneho množstva vojakov druhej svetovej vojny, počas ktorej profesor Újhelyi pripravil milióny dávok očkovacej látky proti týfusu. Preto niet divu, že on sa stal prvým lekárom, ktorý získal v roku 1948 cenu Kossutha. Ďalšie, tentoraz svetové prvenstvo si vydobyl v tom istom roku, kedy vytvoril očkovaciu látku proti somárskemu kašľu bez vedľajších účinkov! Opätovne on zostavil očkovaciu látku známu pod názvom Diperte, ktorú aplikovali až do roku 1995. Touto vakcínou sme pokryli polovicu sveta. Význam očkovacej látky dokazuje aj ten fakt, že v sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa epidémie somárskeho kašľa vyskytovali vo viacerých štátoch Európy (Taliansko, Francúzsko).

Koncom šesťdesiatych rokov poverili profesora Újhelyiho prípravou očkovacej látky proti pohlavne prenosnej chorobe známej pod názvom trichomonas, snáď najčastejšie sa vyskytujúcou medzi populáciou a nami, lekármi, nazývanou autovakcínou. Bádanie bolo úspešné, ale Újhelyi si počas výskumu všimol skutočnosť, že očkovacia látka je znečistená množstvom baktérií. Pustil sa do čistenia vakcíny. Tým sa ale jej účinok znižoval. Objav sa dostavil v momente, kedy medzi znečisťujúcimi baktériami našiel laktobacil. Účinok vakcíny sa viazal naň. Následne začal očkovať výlučne laktobacilom. Vysvitlo, že gynekologické zápaly akoby zázrakom mizli. Oficiálny údaj: z tisícky žien, ktoré trpeli na zdĺhavý chronický zápal, deväťsto päťdesiat sa vyliečilo natrvalo. Čiže 95 %! Ohromný výsledok.

Jeho oznam upútal pozornosť dvoch gynekológov z Kazincbarciky, ktorí sa k nemu pripojili. Spolu s ním sme vytvorili pracovný tím. Keď sme v roku 1978 vyrukovali so správou, že ženskú neplodnosť spôsobuje zápal, mnohí pochybovali, veď k dispozícii máme antibiotiká, tie vyliečia každý zápal. V Kazincbarcike a jej okolí bolo zaočkovaných približne 15.000 osôb, čo poukazovalo na vysoké percento úspešnosti. S ich zdravotnou dokumentáciou sme disponovali a sčasti ju máme k dispozícii aj dnes. Boli sme prví na svete s tvrdením, (zadokumentovaným na základe výsledkov z Kazincbarciky), že najčastejšou príčinou predčasných pôrodov je gynekologický zápal. V roku 1972 Újhelyi vypestoval kmeň laktobacila, ktorý sme používali celé desaťročia a neskôr bol účinnou súčasťou vakcíny Gynevac (v rokoch 1995-2013 som bol vedúcim výroby pri jej produkcii).

Aký význam dosahujú skúsenosti z Kazincbarciky?
Na priblíženie použijem dva údaje. Pred piatimi-šiestimi rokmi mi Endre Czeizel oznámil, že v Maďarsku momentálne bojuje s gynekologickými zápalmi 1,2 milióna žien. Nechcel som tomu veriť. Následne mi predložil článok zverejnený pred šiestimi-siedmimi rokmi v Amerike. Podľa neho má každá tretia dospelá žena žijúca v USA bakteriálnu vaginózu, čiže zápal ženských orgánov! Mohol by som však citovať viac článkov, uverejnených v nemeckých odborných časopisoch, ktoré sa zaoberajú príčinami predčasných pôrodov a z ktorých jednoznačne vyplynulo, že predčasný pôrod je v 70% zapríčinený zápalom. My sme onoho času tvrdili, že tento pomer je minimálne 50%. S týmto konštatovaním sme boli prví na svete! V súčasnosti ide už o všeobecne známy fakt.

Zaujímavým faktom tiež je, že na Slovensku tento problém nebol až taký vyhrotený ako u nás. Kým v Maďarsku počet predčasných pôrodov presahoval desať percent, na Slovensku sa pohyboval okolo piatich, čoho príčinou bolo v prvom rade skromnejšie užívanie antibiotík. Tie u ženy totiž zlikvidujú prirodzenú ochrannú mikroflóru. Vďaka vynikajúcemu maďarskému farmaceutickému priemyslu bolo možné u nás dostať antibiotiká doslova za pár halierov. Preto sme užívali štvornásobne viac antibiotík ako Holanďania a trikrát viac ako obyvatelia v Západnom Nemecku. Bola to ohromná chyba. Predčasná pôrodnosť znamenala obrovský problém, ale laikovi veľa nehovorí. No podľa nemeckých údajov stojí starostlivosť o predčasne narodené deti priemerne 436 000 eur!

V súvislosti s 15.000 zaočkovaných osôb hodno spomenúť ešte dva fakty. Nakoľko zápaly pohlavných orgánov sa týkajú prevažne oboch partnerov, tie isté baktérie sa objavujú v ženskej pošve aj v mužskej prostate, v mnohých prípadoch boli očkované páry. Tí zaočkovaní páni, ktorí trpeli zápalom prostaty a/alebo jej zväčšením, zaznamenali výrazné zlepšenie stavu. Druhým, nezanedbateľným faktom v správe profesora Újhelyiho bola informácia, že 138 pacientok zo žien bojujúcich so zápalom bolo neplodných. Len ich zaočkoval vakcínou obsahujúcou laktobacil a takmer 60% z nich úspešne otehotnelo a viac než 50% porodilo dieťa. V tých časoch sa za neplodné považovali páry neschopné počať dieťa do dvoch rokov. Aj toto bol udivujúci výsledok. Samozrejme, mali sme mnohé pacientky dochádzajúce na injekcie zo Slovenska.

Pán doktor, môžeme teda tvrdiť, že laktobacil je schopný zázrakov?
Zázračné prípravky neexistujú, ale obrovské možnosti v sebe skrýva lactobacillus reuteri, uvedený na trh vo forme kvapiek. Od čias Újhelyiho laktobacily využívajú na mnohých miestach na svete a realizujú výskumy v súvislosti s ochoreniami ako sú zápaly čriev, alergie, zápaly horných dýchacích ciest, s nádormi, cukrovkou, v budúcnosti ponúkajú možnosti liečby AIDS. Mali by sme si byť vedomí toho, že väčšina kmeňov laktobacila nemá vplyv na náš imunitný systém, len jeho určité typy. Onoho času mal profesor Újhelyi šťastie, keď sa mu podarilo izolovať takýto kmeň. Pravda, existujú metódy vyhľadávania účinných kmeňov a ja takéto kmene mám.

Szöveg Kövesdi Károly
Kép Somogyi Tibor


Ha nem jön a baba, és mit tehetünk a prosztata egészségéért

Sok fiatal házaspár türelmetlenül várja isten áldását, a gyermeket. Gyakran hiába. A reményvesztett párok orvostól orvosig kilincselnek, gyakran a reményt is elveszítve, hogy gyermekük születhet. Pedig a meddőséget az esetek nagyon nagy százalékában krónikus nőgyógyászati gyulladás okozza. Sajnos ezeket a gyulladásokat antibiotikummal nem lehet tartósan meggyógyítani. Az alábbiakban Dr. Varga Gyulával beszélgetünk, aki több mint négy és fél évtizedig a kazincbarcikai városi kórház gyermekgyógyászat osztályvezető főorvosa volt, munkatársa Újhelyi professzornak, a nőket segítő lactobacillus vakcina megalkotójának. 1995-től 2013-ig, Újhelyi profeszor után ő vette át a stafétát, és vezette a lactobacillus vakcina készítését, amely rengeteg reményvesztett fiatal nőnek segített gyermeket szülni. A vakcina jelenleg nem elérhető, pedig hírből sokan ismerik, és sokan keresik.

Doktor úr, szóljunk az előzményekről, amelyeknél messze vissza kell nyúlnunk az időben. A történet Újhelyi Károly professzorral kezdődik, akit az orvostudomány és a közbeszéd is a vakcináció atyjának nevez.

Újhelyi professzor 1937-ben kapcsolódott be a diftéria oltóanyagának gyártásába. Neki köszönhetően 1938-ban Magyarországon olyan mennyiségű diftéria oltóanyagot készítettek, hogy ez bárki számára elérhetővé vált. Ennek azért volt óriási jelentősége, mert az 1930-as években még voltak diftériajárványok, amelyek rengeteg áldozatot szedtek. Ő a kutatásait az OKI-ban (Országos Közegészségügyi Intézet) végezte. Munkája olyan sikeres volt, hogy őt bízták meg a tífusz elleni oltóanyag gyártásával.

Ennek gyakorlati eredménye az lett, hogy a világháború alatt Újhelyi professzor többmillió tífusz elleni oltóanyagot készített, aminek köszönhetően rengeteg katona életét mentette meg. Nem véletlen, hogy ő volt az első orvos, akinek munkáját 1948-ban Kossuth-díjjal jutalmazták. Újhelyi 1948-ban, elsőként a világon, olyan szamárköhögés elleni oltóanyagot készített, aminek nem volt mellékhatása. Ugyancsak ő állította össze az ún. Diperte védőoltást, amelyet 1995-ig alkalmaztak. A fél világot elláttuk ezzel az oltóanyaggal. A védőoltás jelentőségét illusztrálja az a tény, hogy a hetvenes években még Európa több országában (Olaszország, Franciaország) szamárköhögés járványok voltak.

Aztán jött a véletlenszerű (bár a tudományban nincsenek véletlenek) felfedezés, a rejtélyes nevű laktobacillus, amely csodákra képes.
Zrazu k vám zavítal náhodný objav (aj keď vo vede niet náhod), záhadne znejúci laktobacil, schopný zázrakov.
A hatvanas évek végén Újhelyi professzort megbízták, hogy készítsen a trichomonas néven ismert, a világ talán leggyakoribb szexuális érintkezés útján terjedő betegsége elleni oltóanyagot. Ezt mi orvosi nyelven autovakcinának hívjuk. A kutatás sikeres volt, de Újhelyi közben észrevette, hogy az oltóanyag rengeteg baktériummal szennyezett. Elkezdte tisztítani. Mennél jobban tisztította, annál hatástalanabb lett az oltóanyag. A felfedezés akkor következett be, amikor szennyeződésként lactobacillust talált. A vakcina hatása ehhez kötődött. Ezt követően kezdett el oltani kizárólag a laktobacillussal. Kiderült, hogy a nőgyógyászati gyulladások sorban gyógyultak. Hivatalos adat: ezer nőből, akinek elhúzódó, krónikus nőgyógyászati gyulladása volt, kilencszázötven tartósan meggyógyult. Vagyis kilencvenöt százalék! Elképesztő eredmény.

Az ő közleményére figyelt fel a Kazincbarcikán dolgozó két nőgyógyász, akik csatlakoztak Újhelyihez. Vele együtt alkottunk egy munkacsoportot. Amikor 1978-ban előálltunk azzal, hogy a női meddőséget gyulladás okozza, nagyon sokan kételkedtek, mondván, hogy hiszen itt van az antibiotikum, az meggyógyít minden gyulladást. Kazincbarcikán és környékén be lett oltva megközelítőleg tizenötezer személy, akik elképesztően jó arányban gyógyultak meg. Ennek a dokumentációjával rendelkeztünk, s részben még most is rendelkezünk. Mi voltunk az elsők a világon, akik a kazincbarcikai eredmények alapján leírtuk, hogy a koraszülésnek a legfontosabb háttere a nőgyógyászati gyulladás. Újhelyi 1972-ben tenyésztette ki ezt a laktobacillus törzset, amelyet évtizedeken keresztül használtunk, és később Gynevac vakcina (amelynek gyártásvezetője voltam 1995-től 2013-ig) hatóanyaga is volt.

Mi a jelentősége a kazincbarcikai tapasztalatoknak?
Ennek jelentőségére hadd említsek két adatot. Négy-öt évvel ezelőtt azt mondta nekem Czeizel Endre, hogy Magyarországon 1,2 millió gyulladással küszködő nő él. Nem akartam elhinni. Erre mutatott egy cikket, amely hat-nyolc éve jelent meg Amerikában. Eszerint az USA-ban minden harmadik felnőtt nőnek ún. bakteriális vaginózisa, nőgyógyászati gyulladása van! De több, német szaklapban megjelent cikket is idézhetnék, melyek a koraszülés okaival foglalkoznak, s amelyekből egyértelműen kiderül, hogy a koraszülést hetven százalékban a gyulladás okozza. Mi annak idején azt állítottuk, hogy ez az arány legalább ötven százalék. Ezt a világon elsőként mi írtuk le. És ez most már mindenütt elismert tény.

Érdekes adalék, hogy Szlovákiábani ez nem volt akkora probléma, mint nálunk. Amikor nálunk tíz százalék fölé emelkedett a koraszülések aránya, itt öt százalék körüli volt. Ennek oka elsősorban az volt, hogy Csehszlovákiában sokkal kevesebb antibiotikumot használtak, mint Magyarországon. Az antibiotikum ugyanis elpusztítja a nőnek a védő laktobacillus flóráját. A kiváló magyar gyógyszeriparnak köszönhetően nálunk fillérekért lehetett kapni az antibiotikumot, és mi négyszer annyi antibiotikumot használtunk, mint a hollandok, háromszor annyit, mint Nyugat-Németország. Ez nagyon nagy hiba volt. Nálunk óriási problémát jelentett a koraszülés. Amiről a laikusnak fogalma sincs, mit jelent. Ugyancsak német adatok szerint egy koraszülött ellátására fordított összeg átlagosan 436 000 euró!

A tizenötezer beoltott személy kapcsán még két dolog érdemel említést. Az egyik: mivel az intim gyulladások általában a pár mindkét tagját érintik, és ugyanazok a baktériumok mutathatók ki a nő hüvelyében mint a partner prosztatájában, sok esetben párok voltak oltva. Az oltott férfiak közül azoknál, akik prosztatagyulladásban és/vagy prosztata megnagyobbodásban szenvedtek, jelentős javulás volt tapasztalható. A másik: Prof. Újhelyi eredeti közleményében szerepelt, hogy 138 nő a gyulladásos betegek közül meddő volt. Ő csak beoltotta őket, a lactobacillus vakcinával, és csaknem hatvan százalékuk terhes lett, s több mint ötven százalékuk gyermeket szült. Akkoriban két év számított normális házaséletben meddőségnek. Ez is elképesztően jó eredmény volt. Természetesen Szlovákiából is sokan átjártak injekcióért.

Doktor úr, mondhatjuk, hogy a laktobacillus csodaszer?
Csodaszerek nincsenek de, óriási lehetőségeket rejt magában a cseppek formájában forgalomba hozott inaktivált laktobacillus reuteri. A laktobacillusokat Újhelyi óta rengeteg helyen használják a világon, és nagyon sok betegséggel kapcsolatban végeznek kutatásokat. Bélgyulladások, allergiák, felső légúti gyulladások, daganatok, diabétesz, az AIDS gyógyítására nyújthat lehetőséget, a későbbiekben. Tudni kell, hogy a legtöbb lactobacillus törzsnek nincsen hatása az immunrendszere, csak bizonyos típusainak. Újhelyi professzornak szerencséje volt annak idején, hogy egy ilyen törzset izolált. Persze megvannak a módszerek, hogyan kell ilyen hatásos törzseket keresni, s nekem vannak ilyen törzseim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *